خرید اپل ایدی   Serial irani   دانلود آهنگ جدید   قاب آیفون   مکمل های بدنسازی   کفپوش بیمارستانی   دوچرخه ثابت طاهالند   اخبار ورزشی   سریال   آهنگ قدیمی   سایت دانلود آهنگ   دانلود موزیک جدید   دانلود اهنگ   سایت پیش بینی   دوربین تحت شبکه داهوا   خرید بکلینک   خرید اکانت اسپاتیفای   خرید سرور مجازی   خرید صندلی پزشکی   دوربین مداربسته   شیشه بالکن   سیگنال فارکس   لایسنس رایگان نود 32   یوزر پسورد نود 32   سئو سایت   لایسنس نود32   آپدیت نود 32   بک لینک   
قاسملو و حزب توده و بهار پراگ  تفريحي سرگرمي تفريحي سرگرمي .

تفريحي سرگرمي

قاسملو و حزب توده و بهار پراگ

قاسملو و حزب توده و بهار پراگ
ده سال قبل از انقلاب، دوران طلايي همكاري حزب دمكرات كردستان و حزب توده پايان يافته بود. از نظر رهبران حزب توده قاسملو ديگر مرتد شده بود و او را از عوامل فتنه پراگ مي دانستند!
چكسلواكي در ١٩٦٨ رئيس‌جمهوري داشت كه جرات كرده بود از شوروي سابق انتقاد كند و خواستار اصلاحات در حزب كمونيست چكسلواكي و برقراري سوسياليسم دمكراتيك شده بود.
الكساندر دوبچك كه خواستار آشتي دادن عدالت و آزادي بود نهايتا توانست 'بهار پراگ' را خلق كند اما بلافاصله مورد غضب شوروي واقع شد و چند ماه بعد، دستور حمله به چكسلواكي و بركناري دوبچك صادر شد.
قاسملو هم يكي از اعضاي اصلي حلقه فكري دوبچك بود. او كه در دانشگاه پراگ اقتصاد سوسياليستي را تدريس مي كرد، به مانند دوبچك متوجه نواقص بلوك شرق شده بود و آن زمان جزو چهره‌هاي آكادميك منتقد واصلاح‌طلب محسوب مي شد.
با بر كناري دوبچك، قاسملو هم از دانشگاه پراگ - و كلا از چكسلواكي - اخراج شد و همزمان دستگاه تبليغاتي حزب توده با تمام توان به تخريب او پرداخت.
ده سال بعد، در پي انقلاب ايران، حزب توده جايگاه دكتر قاسملو را در كردستان تاب نياورد و از همان آغاز، سياست تضعيف حزب دمكرات را در پيش گرفت.
در نهايت در فروردين ٥٩ موفق شد با شعار مبارزه مسالمت آميز و همراهي منتقدانه با جمهوري اسلامي، انشعابي ايجاد كند و ضربه اي بر پيكر حزب دمكرات وارد كند.
دو سال بعد، نه حزب توده و نه انشعابي ها هيچكدام نتوانستند در چهارچوب جمهوري اسلامي به خواسته هايشان برسند بلكه آنها هم سركوب شدند. علي رغم اثرات زيانبار آن انشعاب، حقانيت حزب دمكرات و مواضع دكتر قاسملو براي مردم كردستان بيش از پيش ثابت شد.
بخشي از انشعابيون بعدها مجدداً به حزب دمكرات بازگشتندبرچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۰۸:۲۰ توسط: مينيس وبلاگي در زمينه علمي آموزشي و مطالب سرگرمي از قبيل بيوگرافي داستان و حكايت و مطالب خواندني جالب ميباشد. موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :